רכיבה טיפולית – איך היא יכולה לעזור?

רכיבה טיפולית 2

רכיבה על סוסים, בדרך כלל מוכרת בקרב רוב האנשים כתחביב או עניין מקצועי, ספורטיבי, וכן כעניין צבאי או מבצעי. כך בדרך כלל היה נהוג להשתמש ולהיעזר בסוסים בעת הצורך. כך גם נהוג היום ברוב המקרים.

אך לצד סוגי הרכיבות שציינו כאן, ישנו סוג נוסף של רכיבה על סוסים. מדובר על רכיבה אשר משתמשים בה לצרכים טיפוליים מבחינה נפשית או מבחינות אחרות. זו רכיבה המועברת על ידי מדריכים מקצועיים, מטפלים בעלי ניסיון ומי שנעזר בה, הם אנשים שזקוקים לטיפול מסיבות שונות.

באילו מקרים משתמשים ברכיבה לצרכים טיפוליים

רכיבה טיפולית מיועדת עבור אנשים שמתמודדים עם בעיות שונות, אשר לא ניתן לטפל בהן בדרכים אחרות או שעם הזמן הגיעו למסקנה, על מנת להפוך את הטיפול ליעיל וטוב יותר, מוטב להשתמש גם באופציה של רכיבה על סוסים.

למשל, אנשים שעברו טראומות מסוימות אשר פגעו ביכולת התפקוד שלהם, אנשים שמתמודדים עם חרדות, אנשים שמתקשים להתמודד עם החברה או עם מצבים מסוימים ביום יום, דברים שמגבילים ומקשים עליהם באופן עקבי ומשמעותי. בכל אחד מהמקרים הנ"ל, רכיבה לצורכי טיפול יכולה לעזור להם.

חשוב להבהיר, רכיבה מסוג זה מתאימה הן לצעירים והן למבוגרים. לא פעם אנשים שנמצאים למשל בטיפול גמילה, נעזרים בשיטת טיפול זו, על מנת לעזור להם להתמודד עם המצב ולהפחית את הרצון שלהם לחזור לסם, לשתייה או להתמכרות אחרת שהם מתמודדים איתה.

כיצד מתבצעת רכיבה לצרכים טיפוליים  

רכיבה טיפולית מתבצעת בחוות סוסים המיועדות לכך, כאשר הרוכבים, קרי המטופלים מקווים את כל המידע והעזרה שהם צריכים בנושא, על מנת שיוכלו לבצע תהליך טיפולי נכון, תוך כדי כך שהם נעזרים בסוסים.

התהליך כולל בין היתר, טיפול בסוס, עבודה איתו, וכאמור גם רכיבה, בין אם זה בשטחי החווה ולאחר מכן גם במקומות חיצוניים. כמובן שתהליך הרכיבה מתבצע אך ורק במקומות מוסדרים ורק אחרי שהמטופלים מקבלים את כל ההסברים והמידע הנדרש לשם כך. במקרים מסוימים, למשל אם מדובר בילדים, אז הרכיבה מתבצעת בליווי מדריכים ומבוגרים.

מדוע משתלם להשתמש בשיטה זו לצרכים טיפוליים

רכיבה לצורכי טיפול נחשבת חיונית מאוד מכמה סיבות. ראשית, היא מאפשרת שיטת טיפול אחרת, ייחודית ושונה. שיטה שהיא גם טבעית ואיננה כוללת שימוש בחומרים שיכולים להשפיע על הגוף בצורה כזו או אחרת.

שנית, מדובר על שיטה שמספקת למטופל גם אלמנטים חווייתיים, וגם אלמנטים שיכולים לעזור לו להשתלב טוב יותר בחברה ואף במקומות עבודה ובמסגרות שונות. השיטה עוזרת לו לרכוש ידע בטיפול, אחריות, סמכות, דברים שלא תמיד יש למטופלים ודרך הטיפול בסוס הם יכולים להשיג אותם.

שלישית, הרבה מטופלים מרגישים קשיים חברתיים. הסוס מהווה תחליף עבורם, הוא עוזר להם להתמודד עם בדידות ותחושות אחרות שהם חשים בקרב בני אדם והסביבה.