לימודים בישראל – אוניברסיטאות או מכללות, זו השאלה?

Studies in Israel

אחד הדיונים המרתקים שנערכים בקרב אנשי חינוך, מומחים וכן בקרב צעירים וצעירות אשר מעוניינים לעשות תואר אקדמי, הוא היכן עדיף ללמוד, באוניברסיטה או במכללה. 

כידוע, התחום של לימודים בישראל מגוון ורחב, וכולל שורה של אוניברסיטאות לצד מכללות פרטיות וציבוריות רבות, אשר מספקות לימודי תואר ותעודה בתחומים דומים לאלה שנערכים באוניברסיטאות וכן בתחומים אחרים. למעשה, להוציא תחומים בודדים, הרי שתמיד אפשר למצוא את התחומים שנלמדים באוניברסיטאות גם במכללות השונות (התחומים שאי אפשר הם רפואה, וטרינריה, אדריכלות ועוד מספר מקצועות בודדים) למידע נוסף לחץ כאן

לפני שניגע בשאלה מה עדיף, חשוב להדגיש שאין פה רק קשר לעניין מה נכון לנו כמועמדים אלא גם יש פה שאלה שקשורה לתנאים, האם אנחנו יכולים להתקבל, מה נדרש מאיתנו בשביל זה, האם אנחנו צריכים לעשות מקצה שיפורים לציונים שלנו ועוד. 

נקודה אחרת שצריך לציין היא, בעוד שמרבית האוניברסיטאות שומרות בדרך כלל על אותו קו בכל הקשור לתנאי סף, הרי שבמכללות זה מעט שונה. מאחר ויש הרבה מאוד מכללות וברמות שונות, אז אנחנו יכולים למצוא מכללות שידרשו תנאי סף גבוהים, בעוד אחרות ידרשו תנאי סף פחות גבוהים. 

אז מה נכון לנו? 

באופן כללי אפשר לומר, שאין הבדלים מהותיים היום בין מכללות לאוניברסיטאות ברוב התחומים. הפער הצטמצם בכל הקשור לידע, בכל הקשור למוניטין, היום פחות מתייחסים לשאלה האם קיבלנו את התואר מהאוניברסיטה או ממכללה כזו או אחרת. כל עוד יש לנו את היכולות אנחנו יכולים להשתלב בשוק העבודה. בהנחה כמובן שמדובר על מכללות מוכרות ולא מכללות שאיש לא שמע עליהן. 

במכללות רבות גם מספקים תנאי לימוד טובים, לא פחות מאשר באוניברסיטאות, וכן תנאי הסף הרבה פעמים נמוכים מאלה של האוניברסיטאות (למשל, במקומות רבים לא מחייבים לעשות פסיכומטרי). 

מה שכן, בסופו של דבר אוניברסיטה היא מקום בו אפשר לעשות תואר שני, דוקטורט, אפשר לעשות מחקר, וחוץ מזה, שבסופו של יום, אוניברסיטה תמיד תיחשב להרבה יותר איכותית, לפחות מבחינה ציבורית ממכללה. כל עוד זה כך, אז מוטב ללמוד שם.