נתפסת על שימוש בסמים בזמן הצבא?

אובדן כושר עבודה לאחר פיטורין

הצבא, בניגוד אולי למה שקיים היום בחברה האזרחית, מתייחס ביד קשה מאוד לשימוש בסמים בקרב חיילים, הן בסדיר, קבע או מילואים. אם באזרחות, אנחנו יכולים לראות שינוי תפיסה, בוודאי בכל מה שקשור לשימוש בסמים קלים, הרי שבקרב הצבא זה הפוך, אנחנו יכולים לראות עם השנים החמרה בענישה.

ההסבר לכך הוא מאוד פשוט, הצבא לא רוצה למצוא את עצמו מתמודד עם חיילים המשתמשים בסמים, באופן קבוע או מזדמן. הצבא צריך שהחיילים המשרתים בו, בתפקידים קרביים ועורפיים, יהיו חדים, מפוקסים ולא מושפעים בשום צורה שהיא מחומרים לא חוקיים שיש להם השפעה ניכרת הן על הצלילות של המשתמש, התפקוד שלו או בכל היבט אחר.

מה יכול לעשות חייל החשוד בעבירת סמים?

לפני שנסביר מה יכול לעשות חייל חשוד בעבירת סמים, צריך לציין, למרות שהצבא נוקט יד קשה נגד משתמשים, הרי שהוא לא נוקט גישה דומה נגד כל המשתמשים. יש התייחסות שונה לסוג הסם וכן לכמות איתה נתפס החייל, כפי שיש הבדל בין שימוש עצמי לבין סחר. בדומה לענישה בחברה האזרחית.

יחד עם זאת, חייל החשוד בעבירות אלו, חייב לקחת בחשבון שייפתח נגדו הליך משפטי אשר עלול להוביל אותו גם לכלא. לכן, הוא חייב להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי סמים. כלומר עורך דין שיכול לייצג אותו מול הגורמים הרלוונטיים בצבא, החל משלב החקירה של מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) וכלה בשלב המשפט.

כל חייל זכאי לייצוג של עורך דין צבאי סמים, כלומר עורך דין המתמחה בדין הצבאי ובפרט בכל מה שקשור לעבירות סמים. הוא יכול לשכור עורך דין כזה בעצמו, ואם אין לו אפשרות הוא יכול לבקש עורך דין מהסנגוריה הצבאית. כל חשוד בביצוע עבירה בצבא, חייב לקבל את הזכויות שלו, לא משנה מה סוג העבירה שהוא ביצע.

למה חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי סמים?

רוב החיילים, באופן טבעי, אינם יכולים לייצג את עצמם בהליכים משפטיים. אין להם את הידע, ניסיון והכלים לשם כך. בוודאי לא כשמדובר על משפטים הקשורים לעבירות סמים. לכן, טוב יעשו אם הם יעסיקו עורך דין צבאי סמים שידע לייצג אותם בכל שלב בתהליך.

עורך דין צבאי מתמחה בדיני סמים ידע לבחון את המקרה, לבדוק האם הצבא טעה בחקירה, בין אם זה מבחינה מהותית או פרוצדוראלית, הוא ידע לפרש את החוק ולהציג פרשנויות שיכולות לעזור לו במטרה לזכות את הלקוח שלו, וכן הוא ידע כיצד להיאבק על זכויותיו של החייל.

כשבוחרים עורך דין צבאי, חשוב להתייחס לניסיון שעומד לרשותו, יכולותיו לעמוד מול המערכת בצורה נחושה ומסורה, וכן ביכולתו לייצג את הלקוח שלו באופן זמין בכל עת, מתוך כוונה לספק לו את ההגנה הטובה ביותר.