טכניקות של גילוי נזילות

גילוי נזילות

כאשר אנו רואים כתם רטיבות בבית, עלינו לאתר את מקור הנזילה שהביאה לרטיבות. אין צורך להרוס קיר שלם כדי לגלות היכן נמצא החור בצינור. לא תמיד צריך להחליף צנרת שלמה בגלל חור אחד קטן. ישנו ציוד טכנולוגי מקצועי ביותר המגלה היכן נמצא החור בצינור. כל מכשיר, מגלה את החור באמצעים אחרים. המשותף לכל המכשירים, הוא חיישן מיוחד המסוגל לאתר במדויק היכן מצוי החור. כל חיישן של ציוד טכנולוגי לאיתור נזילות, רגיש לחומר אחר.

מהם החיישנים הנפוצים ביותר לאיתור נזילות?

החיישנים הנפוצים ביותר לאיתור נזילות, מתבססים על חומרים כמו מים, גז, ודצבילים של סאונד. לכל מכשיר טכנולוגי של גילוי נזילות, יש מסך מיוחד. על המסך, יש צבעים המסמלים את שכבות החומר של השטח המצולם. כאשר בשטח המצולם יש ריכוז גבוה של החומר עליו מתבסס המכשיר- יש כתם גדול של הצבע בנקודה המתאימה בה מתמקדת מצלמת המכשיר. וכך, יכול הטכנאי לדעת באיזה נקודה בשטח שצולם נמצאת הנזילה.

מצלמה טרמית רגילה לאיתור נזילות.

לכל חברה המומחית באיתור מקום נזילות, יש מצלמה טרמית המתבססת על גילוי מקור המים. למצלמה, יש חיישנים שמטרתם לגלות היכן יש ריכוז גבוה של מים. כתם הצבע המסמל את המים במצלמה הטרמית- הוא למעשה תיאור של הנזילה הסמויה מהעין. בנקודה המצולמת בה רואים על המסך כתם צבע גדול המסמל נזילה, יש את החור בצינור. לאינסטלטורים רבים ברחבי הארץ יש מצלמה טרמית המתעדת נזילת מים. הצעת המחיר של תיקון הנזילה, תתבסס על היקף החור והנזילה. מצלמות אלו טובות מאוד לאיתור נזילות בתוך קירות.

מתי מתאים להחדיר גז לצנרת המים כדי לאתר נזילה?

שימוש במצלמה טרמית, מתאים בקירות לא עבים במיוחד. אך כאשר יש צורך לאתר נזילה של צינורות הנמצאים בקירות עבים מאוד או קירות כפולים, מצלמה טרמית לא תעזור. מצלמות טרמיות מצליחות לאתר נזילות של מים פושרים. אך כאשר יש צנרת בה זורמים מים קרים- המצלמה לא תצליח לזהות את מקור הנזילה. גם כאשר יש צינור מים הנמצא בעומק האדמה- המצלמה הטרמית לא תצליח לזהות את מקום ריכוז המים בגלל החור. לכן, במקומות אלו מומלץ להחדיר גז חנקן אל המים. באמצעות מצלמה מיוחדת המזהה גז- ניתן לאתר את מקום הנזילה. למעשה, כתם הצבע הגדול שיופיע בצג המצלמה, יראה את זליגת גז החנקן מהחור בצינור.

שימוש במכשיר אקוסטי לצורך איתור גז.

לא תמיד המצלמות השונות יכולות לאתר מקורות נזילה של צינורות גז החבויים בעומק האדמה. לפעמים, תנאי האקלים ישבשו את יכולת הקליטה של המצלמה הטרמית, והמכשיר לאיתור גז חנקן. ולכן, במקומות אלו משתמשים במכשיר אקוסטי לאיתור נזילות. במכשיר יש אוזניות מיוחדות, המזהות את הדציבלים של הקול היוצאים בתוך האדמה. זהו הקול של יציאת המים מהצינור. ככל שמקרבים לקרקע מעל החור בצינור, הרעש המושמע באוזניות יהיה חזק יותר ויותר. וכך, ידע טכנאי החברה לאיתור נזילות היכן יש לחפור כדי לגלות את הנזילה.