חברה לניהול ועד בית – האם זה יכול להתאים לכם?

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות, מעבר של מבנים בניהול ועד בית מקומי לניהול דרך חברות מקצועיות המתמחות כך. מדובר על חברות חיצוניות שמנהלות מבנים, הן פרטיים והן עסקיים, על פי הדרישה והצרכים של בעלי הנכסים והדיירים.

אם בעבר, בכל מבנה היינו יכולים למצוא מספר דיירים שהיו מכהנים בוועד בית, בהתנדבות או אחרי בחירות, עם השנים זה השתנה. היום יותר ויותר מבנים עברו להתנהל תחת חברה לניהול ועד בית, אשר מעסיקה אנשי מקצוע גם בתחום הניהול וגם בתחום התחזוקה, ניקיון וכן אנשי מקצוע שיכולים לבצע עבודות שונות, לפי צרכי המקום.

מתי נכון לשכור חברה חיצונית?

ישנן סיבות שונות מדוע מבנים רבים עברו להתנהל תחת חברות חיצוניות. ראשית, היום יש יותר שוכרים חיצוניים מאשר בעבר, ועל כן, קשה יותר למצוא אנשים אשר יהיו מחויבים לניהול ועד בית, מה עוד שבעלי הנכסים אינם מתגוררים במקום ולא יכולים לכהן בו, השוכרים נשארים זמן קצר יחסית במבנה ולכן הם לא יכולים לשמש בתפקיד.

שנית, יש היום הרבה יותר דרישות לתחזוקת המבנה, גם מהרשויות וגם מקרב בעלי הנכסים והדיירים. זאת על מנת לשמור או לעלות את ערך הנכס. לכן אי אפשר להסתפק רק בוועד בית, צריך חברה מקצועית שתבצע את העבודה.

שלישית, אנשים היום פחות פנויים להתעסק עם ניהול ועד בית, בוודאי אם מדובר במבנים חדשים שכוללים עשרות דירות. זה יכול להיות תהליך מאוד קשה ומסורבל. גם בשביל למנוע סכסוכים פנימיים, מוטב לעבוד עם חברה חיצונית.

איך תדעו אם זה מתאים לכם

בין אם אתם מחזיקים נכס במבנה פרטי או עסקי, עליכם לדעת האם חברה חיצונית יכולה להתאים לכם. בעיקרון, אף על פי שמבחינה כלכלית מדובר בהוצאה גדולה יותר מאשר ועד בית רגיל, אין ספק שמבחינת תחזוקת המבנה,שיפור איכות החיים והיכולת ליהנות מעלייה בערך הנכס, הרי שמשתלם יותר להשתמש בחברה לניהול בית מאשר בוועד רגיל.

עליכם לעשות חישוב, האם זה משתלם לכם לא רק מבחינה כלכלית אלא גם מבחינות אחרות. למשל, האם זה באמת חוסך לכם זמן, האם במידה ולא תשתמשו בשירותי החברה תוכלו לבצע את העבודה במקומם. יש לבחון גם, האם החברה יכולה לספק ערך נוסף.

כיצד בוחרים את החברה הנכונה

מעבר לשאלה האם זה יכול להתאים לכם, הרי שצריך לדעת גם לבחור את החברה הרלוונטית. מאחר וקיימות לא מעט חברות לניהול ועד בית בישראל, הרי כל אחת מהן מציעה שירותים אחרים וכל אחת מהן, ברמה שונה.

בשביל לבחור את החברה הנכונה עבורכם, עליכם לבדוק מה מפרט השירותים, מה כל חברה מציעה ועד כמה זה יכול להתאים לצרכים שלכם. מעבר לשאלה של סוג השירותים, יש לבדוק מה איכותם, עלותם ועד כמה זה יכול לשפר את איכות החיים במבנה ולעלות את ערכו.